Ribarstvo je u BiH s dugom tradicijom i nemjerljivim bogatstvom voda najperspektivniji i najbrže rastući sektor poljoprivrede u BiH. Činjenica da je konzumna riba jedini proizvod animalnog porijekla koji se iz BiH izvozi na tržište Evropske unije govori o značaju ove proizvodnje. Nažalost, ugovor o slobodnoj trgovini između BiH i EU je veliko ograničenje za bh. izvoznike, s obzirom na izuzetno niske kvote (60 tona salmonidne i 120 tona ciprinidne vrste) te se u slučaju prekoračenja spomenute kvote izvoznicima nameće carinska stopa. Nedavno se pojavila informacija da su izvoznici ribe izgubili pravo i na ovih 60 tona bescarinske kvote, što opovrgavaju u nadležnom ministarstvu. Evropska komisija je najavila kašnjenje u donošenju Uredbe o otvaranju kvote za ribu za 2011. godinu.
Ribarstvo je u BiH s dugom tradicijom i nemjerljivim bogatstvom voda najperspektivniji i najbrže rastući sektor poljoprivrede u BiH.
Činjenica da je konzumna riba jedini proizvod animalnog porijekla koji se iz BiH izvozi na tržište Evropske unije govori o značaju ove proizvodnje. Nažalost, ugovor o slobodnoj trgovini između BiH i EU je veliko ograničenje za bh. izvoznike, s obzirom na izuzetno niske kvote (60 tona salmonidne i 120 tona ciprinidne vrste) te se u slučaju prekoračenja spomenute kvote izvoznicima nameće carinska stopa.
Retroaktivno
Nedavno se pojavila informacija da su izvoznici ribe izgubili pravo i na ovih 60 tona bescarinske kvote, što opovrgavaju u nadležnom ministarstvu.
- Evropska komisija je najavila kašnjenje u donošenju Uredbe o otvaranju kvote za ribu za 2011. godinu. Na posljednjem sastanku Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo, koji je održan početkom marta u Banjoj Luci, EK je najavila da će propis kojim se otvara kvota za ribu biti uskoro usvojen i imat će retroaktivnu primjenu. Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH će obavijestiti proizvođače čim dobije informaciju da je propis usvojen.
Dakle, pravo na bescarinski izvoz 60 tona pastrmke, 130 tona šarana, 30 tona zubataca i 30 tona lubina nije izgubljeno, kazali su nam u ovom ministarstvu, koje je zaduženo za ugovaranje bescarinske kvote.
Izvoz se nastavlja u skladu sa sporazumom i samo od bh. proizvođača zavisi da li će i koliko izvoziti ribe na tržište EU, a ugovorena količina od 250 tona se realizira u skladu sa sporazumom bez dodatnih opterećenja, dok količine koje prevazilaze utvrđenu kvotu podliježu carini. Prema riječima predsjednika Grupacije proizvođača, prerađivača i prometnika ribe i ribljih prerađevina Vanjskotrgovinske komore BiH Almira Bašanovića, kvota za izvoz konzumne ribe na tržište EU od 60 tona ribe je smiješna, jer jedan ribnjak to proizvede za 15 dana.
- Mi već godinama tražimo povećanje kvote, jer je poznato da su kapaciteti naših ribogojilišta mnogo veći, ali za sada od toga ništa neće biti, kaže on.
S druge strane, u Ministarstvu tvrde da je prijedlog BiH za povećanje kvote za izvoz ribe dostavljen EK-u na sastanku Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo u februaru 2010, a ovo pitanje će ponovo biti pokrenuto na sljedećem sastanku s predstavnicima EK-a.